Přihlásit

17 tipů, jak úspěšně zvládnout praxi

Odborné praxe ve firmách jsou úžasnou cestou, jak si nanečisto vyzkoušet zaměstnání, které tě zajímá. Bude tě ta práce bavit? Studuješ vůbec ten správný obor?

Jak na praxi zazářit ti poradí následujících sedmnáct doporučení, sestavených z vyjádření úspěšných českých stážistů z karierniakademie.cz

1. Dobře si rozmysli, co od praxe očekáváš
Praxe ti sebere relativně hodně času. Pokud ho chceš využít opravdu naplno, musíš si nejprve na začátku dobře ujasnit, co vlastně od praxe očekáváš. Jinak řečeno, jaké jsou TVOJE cíle.

2. Pochop, podle čeho a jak tě budou hodnotit
Někdy na konci nebo i v průběhu praxe bude tvoje práce hodnocená. Pokud možno se s procesem hodnocení seznam – jaké oblasti nebo vlastnosti se u stážistů hodnotí a jakým způsobem. Co od tebe firma OČEKÁVÁ.

3. Zorientuj se ve firmě
Schopnost učit se a rychle proniknout do nové problematiky je jedním ze základních předpokladů pro úspěšnou kariéru. Využij volnější dny na začátku praxe a snaž se co nejlépe proniknout do firemních procesů a poznat lidi na jednotlivých pozicích, ať později víš, na koho se máš obrátit.

4. Nasávej informace jako houba
Praxe ve firmě je pro každého vynikající příležitost hodně se toho naučit. Nikdo tě ale většinou za ručičku vodit nebude, musíš vzít celou věc do svých rukou.

Všímej si, jak to ve firmě chodí, jaká je firemní kultura. Vyzvídej informace od zkušenějších kolegů.

Zajdi se podívat na pár meetingů. Sami tě na ně nepozvou, ale skoro určitě tě nevyhodí (pokud tedy nevlezeš na jednání představenstva :-).

Na firemním intranetu je většinou k dispozici celá řada směrnic a dokumentů, které si můžeš přečíst, a občas se tam dají najít i výborná online školení.

5. Drž se priorit
I když jsi „jen“ na praxi, je velmi důležité umět rozeznat priority hned od začátku.

Ostatní zaměstnanci můžou mít pocit, že když je člověk stážista, tak na něj můžou navalit část svých povinností. Dělat práci za druhé ti ale většinou nepomůže. Primárně si řeš svoje projekty a úkoly, na základě kterých tě budou hodnotit. Pokud po tobě někdo něco chce a ty víš, že to časově nezvládneš, tak mu to prostě řekni. Není účelem být v práci patnáct hodin denně.

6. Soustřeď se na ty podstatné úkoly
Stará známá matice důležitosti a naléhavosti úkolů je základ. I když dostaneš spoustu urgentních věcí k vyřízení (emaily, doplnit tabulku za šéfa a tak dále), většinou nemají tak vysokou důležitost a ve výsledku jimi zbytečně strávíš čas, který můžeš věnovat tomu, co tebe a tvoji práci může opravdu posunout dál. Naučte se říkat ne. Když je nejhůř, tak se neboj odmítnout práci, kvůli které by bylo nutné zanedbat jiný důležitější úkol.

7. Ptej se, když něco nevíš
Nevíš, co znamená nějaká zkratka, kde je kopírka nebo kde zjistit potřebnou informaci? Nerozumíš dobře zadání nějakého úkolu? Nestyď se a ptej se. Hned. Na začátku praxe ti všichni rádi pomůžou.

8. Zajdi s kolegy někam po práci
Je důležité poznat se s lidmi z firmy nejen po pracovní stránce. Strávíš s nimi zhruba polovinu svého bdělého času a je fajn, když se člověk do práce za kolegy těší a má s nimi dobré vztahy.

9. Hlídej si, co dáváš na Facebook
Když něco publikuješ na Facebook, je to jako říkat to nahlas v hospodě, kde tvůj šéf sedí u vedlejšího stolu. Takže pozor na to, co na Facebook dáváš.

10. Pracuj hodně, ale ne příliš
Počítej s tím, že budeš v práci trávit víc času, než kolik by formálně odpovídalo tvému úvazku. V perspektivním zaměstnání v atraktivní firmě se prostě běžně pracuje přesčas, a to někdy i dost výrazně. Ukaž, že když je potřeba, dokážeš opravdu zabrat a jít párkrát domů až pozdě večer nebo udělat něco přes víkend. Nedělej z toho ale pravidlo.

Když někdo sedí v kanceláři do noci každý den, je všem okolo jasné, že si nedokáže svoji práci dobře zorganizovat a neumí odpočívat. Pokud se ti nelíbí, kolik času musí zaměstnanci v dané firmě trávit, najdi si práci jinde.

11. Udělej něco navíc
Poslat včas email a správně vyplnit excelovou tabulku zvládne dnes každý absolvent základní školy. Rozdíl mezi průměrným a dobrým pracovníkem leží ve věcech navíc, které po tom člověku vlastně nikdo nechtěl.

12. Buduj vztahy
Na praxi máš jedinečnou příležitost vybudovat si kontakty, které se ti můžou později velmi hodit.

13. Poslouchej svého šéfa
Velmi dobře poslouchej, co ti říká tvůj nadřízený. Na rozdíl od tebe, firmu a její procesy dobře zná, a je tam od toho, aby dal tvojí práci správný směr. Nepočítej ale s tím, že se o tebe tvůj vedoucí postará. Má toho nad hlavu, a proto si o jeho pozornost většinou musíš říct. Když potřebuješ poradit, prostě naplánuj šéfovi do kalendáře schůzku.

14. Neboj se
Když se budeš vyhýbat věcem, o kterých si myslíš, že ti nejdou, moc se toho nenaučíš. Praxe je práce nanečisto, můžeš jí jenom získat, ne ztratit, takže není důvod být zbytečně nervózní a stresovat se. Zjišťuj, jak věci fungují, a uč se. A když se něco opravdu pokazí, pamatujte na to, že z chyb a neúspěchů se většinou naučíš víc, než ze svých úspěchů.

15. Chyby a nedostatky přiznej hned
Nikdy se nesnaž problémy ututlat. Hlavu ti neutrhnou. Když něco při práci pokazíš, oznam to nadřízenému okamžitě. Na takové věci se většinou přijde a následky pak bývají mnohem horší.

Pokud se tě kolegové ptají, jestli něco umíš (například pracovat s nějakým softwarem), je lepší říct pravdu a ne tvrdit, že „ano, samozřejmě“ a doufat, že se to dokážeš rychle naučit. Tvoje kompetence by mělo dostatečně prověřit výběrové řízení, při něm se ale může na něco zapomenout. I když nedokážeš něco, co máš umět, upřímnost je ta nejlepší cesta.

16. Občas se pořádně vyspi
Osmihodinová každodenní práce brzy od rána je mnohem náročnější než studium a je rozumné se podle toho zařídit. Spánek je pro dobrý pracovní výkon důležitý, takže dny, kdy chodíš spát nad ránem, prolož odpočinkovými večery doma nebo prostě nech zábavu na víkend.

A nepočítej moc s tím, že během stáže napíšeš diplomku. I když to vypadá, že času zbude po večerech dost, většina studentů zjistí, že už na to nemá po příchodu z práce sílu.

17. Jde o výsledek, ne o proces
Nikoho v podstatě nezajímá, jestli makáš deset hodin denně nebo ti nejvíc práce dá spořádat během oběda svíčkovou. Důležitý je výsledek a přínos, který máš pro firmu. Ten prodej, ne to, jaká to byla strašná dřina.