Přihlásit
Fakulta textilní KDE Fakulta tetilní KHT Fakulta textilní KMI Fakulta textilní KNT Fakulta textilní KOD Fakulta textilní KTT

Aktuality | Ft.Tul.cz


KNT na FACEBOOKu
Pokud Vás zajímají novinky a informace o dění na katedře můžete navštívit stránky KNT FACEBOOK. Zde průběžně přidáváme všechny aktuality katedry.

 

Pro studenty - Jak psát BP a DP

Metodika zpracování bakalářských a diplomových prací -  

Dvacatero při dokončování bakalářské nebo diplomové práce -

 

Jakub Erben přebírá ocenění za první místo v soutěži Prix International Théophile Legrand de l'Innovation Textile

Doktorand ing. Jakub Erben získal první místo v mezinárodní soutěži Prix International Théophile Legrand de l'Innovation Textile. V oceněné práci se zabýval vývojem nanovlákenného tkáňového nosiče, který by měl po osazení kmenovými buňkami simulovat funkci brzlíku. Při vývoji nosiče spolupracoval s New Yorským Sloanovým centrem pro výzkum rakoviny. Ačkoli není práce ještě zdaleka dokončena, výsledky jsou zatím více než přesvědčivé a umělý brzlík by mohl zásadním způsobem přispět k léčbě chorob spojených s poškozením imunitního systému.

 

Výzkumníci Katedry netkaných textilií publikovali ve spolupráci s pracovníky Univerzity Karlovy a Univerzity v Granadě článek Screening of extracton properties of nanofibres in a sequential injection analysis system using a 3D printed device.

 

Kolektiv tvořený výzkumníky z Fakulty textilní a Fakulty strojní publikoval článek Fabrication of dual-functional composite yarns with a nanofibrous envelope using high throughput AC needleless and collectorless electrospinning v prestižním časopise Scientific reports.
Celý článek naleznete zde:

 

 

KNT na konferenci ESB 2017 v Aténách
Doktorka Jana Horáková a doktorka Věra Jenčová reprezentují KNT, FT, TUL od 4. do 8.9.2017 na konferenci ESB 2017 (28th Annual Conference of the European Society for Biomaterials).
http://www.esb2017.org/

 

 Doktorandi KNT na konferenci v Edinburgu
Ing. Jana Hlavatá, Ing. Stanislav Nevyhoštěný a Ing. Radek Jirkovec představují výsledky svého výzkumu na 11th International Conference on Advanced Materials & Processing v deštivém Edinburgu ve Skotsku. Konference se koná od 7. do 8. září 2017

 

 Veletrh vědy a výzkumu v Praze

 

Česká televize odvysílá 15.6. na ČT2 díl pořadu České zázraky s názvem Nanořešení made in Czech v "hlavní roli" s prof. Jirsákem z KNT FT TUL
odkaz TV
Český chemik Oldřich Jirsák přišel v roce 2003 s nápadem, jak ve velkém vyrábět nanovlákna – dlouhá lehká tenká polymerová vlákna s obrovským potenciálem. Z Česka se díky tomu stala nanovelmoc. Dokumentární cyklus o Češích, kteří změnili svět. Režie R. Motyčka

 

Doktorandi KNT v USA
 

Čtyři doktorandi KNT tráví duben, květen, červen a část července 2017 na University of Alabama v Birminghamu v USA. Svou tříměsíční stáž tráví na Katedře fyziky a jejich vedoucím je Dr. Andrei V. Stanishevsky (UAB).

Jana Hlavatá se věnuje odstředivému zvlákňování biodegradabilních vláken a jejich testování. Tomáš Kalous se věnuje optimalizaci elektrického zvlákňování střídavým proudem (AC electrospinning). Stanislav Nevyhoštěný se věnuje zvlákňování kompozitních nanovláken různými technologiemi a jejich následnému testování. Radek Jirkovec studuje možnosti využití biodegradabilních želatinových hydrogelů v kombinaci s elektrostaticky zvlákněnými nanovlákny.

Veletrh vědy a výzkumu v Praze
 

 Katedra netkanných textilií a nanovlákenných materiálů se bude účastnit výstavy Veletrh vědy a výzkumu. Tímto Vás srdečně zveme na návštěvu expozice TUL.

 

   
Svět nanovláken představí katedra netkaných textilií a nanovlákenných materiálů, která byla vyzvána k účasti pořadateli výstavy.
 

Již třetím rokem pořádá Akademie věd ČR, se bude i letos zabývat vědou ve všech jejích podobách a nabídne svým návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Novinky a zajímavosti zde na jednom místě představí více než 80 vystavovatelů (vědeckých pracovišť, firem, science center i univerzit). Cílem Veletrhu vědy je nejen popularizovat vědu, ale také podpořit nábor nových studentů, uplatnění absolventů a rozvoj pedagogů. ajde zde zábavu opravu každý, koho baví objevovat nejnovější technické vychytávky, poznávat zákonitosti fungování přírody, kdo hledá svou vysokou školy či uplatnění jako absolvent nebo by chtěl v panelových diskuzích podebatovat se špičkovými odborníky o jejich každodenní práci. Na své si přijdou i ti nejmenší v koutku Veselé vědy. Díky rozsáhlému programu se tak Veletrh vědy stává komplexní událostí pro podporu vědy v ČR!


Nanofibres, R&D

 

   
Ohlasy v časopisu ABC
 
V polovině dubna se k nám vypravili reportéři z Ábíčka prozkoumat technologie, které vznikají a které se používají na naší katedře. V nejnovějším čísle, které vyšlo včera 26.4., přinášejí velmi pěknou reportáž ze zákulisí naší katedry. Nejeden z nás si nostalgicky vzpomene na svá mladá léta, kdy sám Ábíčko četl. Tak pokud neodebíráte Ábíčko pro své ratolesti, neváhejte a kupte si alespoň toto vydání a třeba se dozvíte více o možnostech, které naše katedra skýtá. (Katka Strnadová)    
 Studijní materiály
 Studijní materiály je možné najít na odkazech NANOED a ELEARNING. Po přihlášení si každý student najde příslušný předmět, kde  jsou skripta, prezentace atd.. Starší materiály jsou ke stažení na elearning DMS-KNT.
 nanoed.tul.cz  elearning.tul.cz  
Kateřina Strnadová získala stipendium - (5.2.2016)
KNT má dalšího Fulbrightistu! Po prof. Lukášovi a Mgr. Janě Horákové letos získala Fulbrightovo stipendium i studentka Ing. Věry Jenčové, PhD - Kateřina Strnadová, studentka doktorského studijního programu. Kateřina má namířeno do Ann Arbor na University of Michigan na katedru Biomedical Engineering, kde bude trávit 9 měsíců výzkumem a vývojem tkáňových nosičů pro náhradu nervů. Přejeme hodně zdraví a pevných nervů.
 foto    
Michigan Tech potřetí - (1.2.2016)

Univerzita v severoamerickém státě Michigan hostila již potřetí doktorandku z naší katedry. V rámci spolupráce s Michigan Technological University zde Ing. Andrea Klápšťová na podzim loňského roku absolvovala dvouměsíční stáž na oddělení Biomedical Engineering. Univerzita ve městě Houghton patří mezi světové špičky v oblasti výzkumu oxidu dusnatého. Andrea se zde zabývala inkorporací těchto látek do nanovlákenných vrstev pro léčbu glaukomu. „Stáže našich doktorandů na Michigan Tech se pomalu ale jistě stávají tradicí. Snad se i pro další rok najde další doktorand, který tuto skvělou univerzitu navštíví. Je to nezapomenutelná zkušenost. Velké díky patří Mgr. Janě Horákové a Mgr. Kateřině Strnadové, které na MTU vybudovaly pro naší univerzitu skvělou pověst, a na kterou se mi doufám podařilo navázat.“

 

     
PF 2016 KNT - (15.12.2015)
     
Propagační video KNT - (9.11.2015)
 Zde najdete krátké propagační video, které popíše R&D a budoucí záměry katedry KNT. Hovoří Prof. Lukáš.
KNT - video    
Pravidelné semináře KNT (8.11.2015)
Každý pátek se od 12:30 v prostorách KNT  konají pravidelné semináře, kde máte možnost zapojení se do našeho týmu nebo konzultací Vašich diplomový/bakalářských/semestrálních prací. Máte-li zájem se něco dozvědět o naši práci či se podílet na špičkovém výzkumu, jste jen a jen vítáni.
Návrat našich studentů z Japonska (21.10.2015)

Skupina doktorandů z KNT se vrátila z 6-týdenní zahraniční stáže na japonské  Shinshu University, která je partnerskou univerzitou Technické univerzity v Liberci. Stáž našich studentů probíhala na několika pracovištích  Faculty of Textile Science and Technology ve městě Ueda.
„Podívali jsme se, jak to chodí jinde. Navázali jsme nové kontakty a poznávali japonskou kulturu. Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nám pomohli s realizací naší cesty, zejména docentce Evě Kuželové Košťákové a profesoru Morikawovi.“

„Zdá se, že Japonci mají obdobný problém jako většina Evropanů a nedaří se jim rozeznávat jednotlivé lidi (neJaponce). Gentleman mi s vážnou tváří vysvětluje, že vypadám jako slavný herec Eduádo Nóton (Fight Club, Iluzionista).“                                                             -Tom: úryvek z deníku

 

 Celý článek na TUNI

Čistá laboratoř třídy C (30.9.2015)
Novou čistou laboratoř třídy C má od dnešního dne k dispozici Katedra netkaných textilií a nanovlákenných materiálů, náklady na vybudování a vybavení laboratoře činí zhruba 2,5 milionů korun. Laboratoř se nachází v prostorách v suterénu budovy E, kde je umístěn laboratorní stroj na zvlákňování polymerů Nanospider NS Lab a klimatizační zařízení zajišťující řízenou atmosféru včetně ideální stálé vlhkosti. Laboratoř se zejména zaměřuje na vývoj čistých nanovlákenných materiálů vhodných pro použití v medicíně uvolňující lékové formy, nebo pro krytí ran. Celý článek na TUNI