Přihlásit

O katedře | Ft.Tul.cz

Katedra netkaných textilií a nanovlákenných materiálů (KNT) je jedinečným pracovištěm svého druhu v ČR i ve světě, které vychovává vysokoškolsky kvalifikované absolventy v oboru netkaných textilií a zároveň řeší úlohy základního i aplikovaného výzkumu, ve spolupráci s českými i zahraničními firmami. KNT je vyhledávaným školícím pracovištěm pro zahraniční PhD studenty. Katedra se od svého založení v roce 1968 soustřeďuje jak na vývoj výrobních systémů pro netkané textilie a vlákenné vrstvy, tak i  na teoretický materiálový výzkum v dané oblasti. V poslední dekádě se KNT  zabývá zejména výzkumem a vývojem nanovlákenných materiálů a nanokompozitů pro nejrůznější aplikace. Nanovlákenné materiály mají nejen unikátní filtrační a akustické vlastnosti, ale mají také obrovský potenciál v bio-medicínských aplikacích. Právě aplikace mikro a nanovlákenných materiálů v oblasti tkáňového inženýrství, systémů s řízeným dodáváním léčiv a problematice krytů ran je v současné době intenzivně řešenou problematikou.

www.ft.tul.cz/knt


Nanovlákna z KNT - jak lze jednoduše vyrábět polymerní nanovlákna pomocí elektrostatického zvlákňování


Představení prof. Oldřicha Jirsáka jako osobnost Googlu


Zvlákňování střídavým proudem (AC electrospinning - patent KNT FT TUL)

Instruktážní zařízení elektrokolovrat


Zařízení na "ruční" výrobu nanovláken pomocí Wimshurstova generatoru (klasicke pomucky pro vyuku fyziky na středních školách) a malého zařízení dodělaného na TUL, FT, KNT. Tato pomůcka se využívá na výstavách a přednáškách zejména pro studenty středních a základních škol.


Liberecká nanovlákna spolu s prof. Lukášem a dr. Pokorným (KNT FT TUL) na nové scéně Národního divadla v rámci projektu NANOPOLIS v roce 2011.


Technical university of Liberec Prof Lukas - nanofibres


Liberecká nanovlákna na vvýstavě ISWA - komentář k propojení nanomateriálů a umění, mimo jiné i prof. Lukáš a dr. Pokorný (KNT FT TUL) v roce 2011.