Přihlásit

Fakulta v médiích | Ft.Tul.cz

TV:

CNN Prima News

4. 6. 2020

Miniatury orgánů na čipu (25:32)

Šanci podílet se na unikátním vývoji umělých lidských orgánů dostala dvojice mladých vědců z liberecké Technické univerzity. Markéta Klíčová a Jakub Erben z Technické univerzity v Liberci se jako historicky první absolventi podíleli na vědecké práci na Harvardově univerzitě. Díky nanotechnologiím. Na americké univerzitě několik měsíců pomáhali vylepšit takzvaný orgán na čipu. Jde o miniaturní verzi lidského orgánu, který slouží k testování účinků léků. Funguje také jako zkušební model například pro vývoj umělé ledviny.

 ČT 24

24. 8. 2019

Voják jako chameleon

Uniforma, která se přizpůsobí prostředí

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli pro armádu uniformu s proměnlivou kamufláží, která dokáže vojáka zamaskovat v lese i na poušti. Při pohybu v lese má stejnokroj tmavozelené odstíny, v sušším a teplejším prostředí vybledne. Dokáže to díky termochromním pigmentům v materiálu, ze kterého je uniforma vyrobena.

 

25. 5. 2018

Nanoday v Evropském parlamentu

Přední české společnosti a firmy využívající nanotechnologie přijely ukázat, jaký je potenciál České republiky v této oblasti. Zároveň se jednalo o další krok k plnění ambicí, které česká nanotechnologie má.

ČT 24

14. 10. 2017

Hyde Park Civilizace

Prof. Oldřich Jirsák byl hlavním hostem oblíbeného vědecko-populárního pořadu Hyde Park Civilizace, kde fakultu textilní a univerzitu přestavil jako Mekku nanotechnologií. Hovořilo se o současných i perspektivních aplikacích nanovláknech.

ČT 2

15. 6. 2017

České zázraky

Nanořešení made in Czech. Český chemik Oldřich Jirsák přišel v roce 2003 s nápadem, jak ve velkém vyrábět nanovlákna – dlouhá lehká tenká polymerová vlákna s obrovským potenciálem. Z Česka se díky tomu stala nanovelmoc. Dokumentární cyklus o Češích, kteří změnili svět.

ČT 24

18. 6. 2017

Cyklistická bunda funguje jako blinkr

Technická univerzita v Liberci představila nový prototyp takzvané smart cyklistické bundy. Sama dokáže světelně signalizovat změnu směru jízdy. Chytrý oděv je výsledkem práce vědeckého týmu Fakulty textilní, která představila předchozí verzi před třemi lety.

ČT 1

12. 5. 2016

Gejzír

Vynálezy, které dokáží zpříjemnit, usnadnit a někdy dokonce zachránit život, se ovšem rodí i u nás. Třeba na půdě Technické univerzity v Liberci. Nedávno tam kupříkladu dokončili vývoj umělých cév z nanovláken, což je v medicíně převratný objev.

ČT 1

4. 3. 2015

Sama doma

1. část: Látky: mikrovlákna a novinky. 2. část: Látky: syntetické.

ČT 24

27. 2. 2015

Studio 6

Nanovlákenné membrány pro oděvy. Díky nim oblečení nemá konkurenci v prodyšnosti. Jinými slovy, oděvy jsou nejlepší v odvádění potu. Určeny budou pro sportovce, ale také hasiče či záchranáře.

TV NOVA

27. 5. 2014

Chameleoní textilie

Prototyp šatů s futuristickým vzorem obsahující pigment, který reaguje na UV záření. Vývoj takového oblečení trval 10 let.

Deutsche Welle

13. 5. 2014

High-tech fabrics from Saxony

The European textile industry has been decimated by globalization, but in Germany's Saxony, one firm has carved out a niche by making high-tech fabrics.

Genus TV

23. 8. 2014

STYL: Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce

Fakulta textilní Technické univerzity v Libercive spolupráci s táborským výrobcem sportovního oblečení pro cyklisty KALAS Sportswear s.r.o. a s firmami Applycon s.r.o. (Plzeň) a Elitronic s.r.o. (Liberec) vyvinula inteligentní cyklistickou bundu, která nejenže bliká, ale i oznamuje změnu směru jízdy a to, že cyklista brzdí.

 

Radio:

ČRo Liberec

21. 2. 2020

Host Dopoledne pod Ještědem

Dřív jsme si na sport vystačili s klasickou „teplákovkou", dnes se outdoorové oblečení stává vědou. S docentem Havelkou projdete desetiletími, připomenete si, v čem jsme chodili a dozvíte se, jako jsou nejnovější současné trendy.

ČRo

29. 1. 2020

Móda pro české hasiče a návrat na Fashion Week

České hasiče čeká takzvané přešacení. Nové reprezentativní uniformy pro ně navrhli designéři a pedagogové z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Poslechněte si, jak nové stejnokroje vznikaly a jaké hodnoty mají ztělesňovat. S designérkou a pedagožkou z TUL Zuzanou Veselou vás pozveme na výstavu studentských prací a na přehlídku libereckých studentů během jarního týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

ČRo Liberec

5. 9. 2019

Chytré oblečení pro děti

Vypadá to skoro jako kouzlo. Barevný motýlek na dětské košilce zmizí, jakmile má miminko zvýšenou teplotu nebo je přehřáté. Chytré oblečení předá informaci takřka okamžitě.

ČRo Leonardo

26. 5. 2015

Chytrá cyklistická bunda se stará o pohodlí a bezpečnost jezdce

Kdybyste ji chtěli vystihnout jedním slovem, mohli byste říct, že je chytrá. Řeč je o cyklistické bundě, která se stará o bezpečnost svého nositele. Když cyklista odbočuje nebo třeba přibrzdí, senzor v chytré bundě předá zprávu vestavěným LED diodám, a ty zafungují třeba jako brzdová světla.

ČRo 2

16. 8. 2013

Kontakt Dvojky

Jak zjistit, které textilie jsou vhodné a výhodné svým složením a vlastnostmi pro starší lidi? Na tyto a další otázky odpovídal host Jiří Militký, vedoucí Katedry materiálového inženýrství fakulty textilní Technické univerzity Liberec.

ČRo Radiožurnál

4. 12. 2012

Host Radiožurnálu

Rozhovor s Oldřichem Jirsákem o vývoji a průmyslové výrobě nanovláken, zajímavých okamžicích, které vědec prožívá, ale také o financování české vědy a marketingu.

ČRo Radiožurnál

25. 2. 2009

Host Radiožurnálu

Rozhovor s profesorem Davidem Lukášem z Technické univerzity v Liberci o tom, že v nanotechnolgii patříme ke světové špičce, přenášení léků přímo do nemocných buněk a o revolučním vynálezu, který nabízí uplatnění napříč mnoha obory.