Přihlásit

Ocenění | Ft.Tul.cz

prof. RNDr. Oldřich Jirsák, CSc.

2019

Diplom Mensy ČR

Diplom Mensy ČR za významný přínos inteligenci národa, propagaci duševní kultury a šíření dobrého jména České republiky ve světě převzal z rukou předsedy Mensy České republiky Martina Sedláčka profesor Oldřich Jirsák.

 

prof. RNDr. Oldřich Jirsák, CSc.

2019

Řád Vavřínu

Za celoživotní přínos v oblasti vědy a výzkumu získal Oldřich Jirsák z Fakulty textilní TUL Řád Vavřínu. Ten Hospodářská komora ČR každoročně uděluje významným domácím i zahraničním osobnostem, které pozitivně ovlivňují naši společnost.

T-UNI

prof. Ing. Luboš Hes, DrSc., Dr.h.c

2019

Čestný doktorát indického technologického institutu

Profesor Luboš Hes získal titul doctor honoris causa od Národního Technologického Institutu v Jalandharu (NITJ) koncem loňského roku, kdy oslavil 75. narozeniny.

T-UNI

Ing. Jakub Erben

2019

Prix International Théophile Legrand de l'Innovation Textile

V prestižní mezinárodní soutěži zvítězil s tkáňovými nosiči z nanovláken, které slouží jako základ pro tvorbu organoidu brzlíku v projektu Fibrous three-dimensional scaffolds for preparation of thymus organoid – T cells immunotherapy.

T-UNI

Ing. Markéta Klíčová

2018

Cena euroregionu

Náplast z nanovláken pro krytí pooperačních ran na střevech, kterou vyvíjí doktorandka z fakulty textilní Markéta Klíčová, získala cenu v soutěži česko-polsko-německých studentských nápadů a prací.

T-UNI

Ing. Markéta Klíčová

2018

Innovator of the Year Audience Choice Award

Cena publika Innovator of the Year Audience Award na mezinárodní konferenci The Falling Walls v Berlíně za VaV v oblasti vývoje nanovlákenné náplasti pro zlepšení hojení tlustého střeva po jeho operaci (zapojeno 57 zemí, 3000 účastníků).

T-UNI

prof. RNDr. David Lukáš, CSc.

2018

Pocta hejtmana Libereckého kraje

Pocta hejtmana Libereckého kraje je již tradičním oceněním, které hejtman LK uděluje vybraným osobnostem svou činností, zásluhami či životem významně spjatým s Libereckým krajem. V roce 2018 ji získal prof. RNDr. David Lukáš, CSc. za celoživotní přínos v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu.

T-UNI

prof. RNDr. Oldřich Jirsák, CSc.

2018

Medaile města Liberce

Medaile města Liberce za mimořádné zásluhy v oboru nanotechnologií převzal v roce 2018 prof. prof. RNDr. Oldřich Jirsák, CSc. Jeho týmu se podařilo vyvinout unikátní technický postup výroby nanovláken, který průlomovým způsobem otevírá nové možnosti využití těchto materiálů v řadě průmyslových a medicínských oborů. Kromě toho je autorem několika desítek dalších patentovaných vynálezů.

T-UNI

prof. Ing. Jiří Militký, CSc.

2018

AUTEX

Konference AUTEX (Association of Universities for Textiles) patří ke špičkovým setkáním na poli textilu. Z Istanbulu, kde se konala konference AUTEX 2018, přivezl koncem června 2018 prof. Ing. Jiří Militký, CSc. ocenění za dlouhodobý přínos na poli textilní vědy. Ceně se v odborných kruzích přezdívá „Textilní Oskar“ a tato cena je potvrzením na mezinárodní úrovni, že práce prof. Militkého má smysl a že fakulta textilní, univerzita a vůbec Česká republika stojí v očích světové odborné veřejnosti v oblasti textilních věd na vysoké úrovni.

T-UNI

prof. RNDr. David Lukáš, CSc.

2017

Zlatá medaile z Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně

Ocenění z Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně přivezl mezifakultní vývojový tým Technické univerzity v Liberci (prof. RNDr. David Lukáš, CSc.) za linku pro výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken v kategorii Inovační zpracovatelská technologie.

T-UNI

doc. Ing. Antonín Havelka, CSc.

2017

Cena TAČR 2017 za Užitečnost řešení

Na dalším z projektů (TERMOTEX–Nová generace vysoce funkčních bariérových termoregulačních a termoizolačních smart textilií pro použití v náročných a specifických klimatických podmínkách a zlepšení ochrany člověka), oceněném za vývoj a výrobu chytrých textilií, se podílela společnost VÚB z Ústí nad Orlicí a Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci. Oblečení z jejich speciálního vlákenného materiálu je antibakteriální a má termoregulační a termoizolační účinky.

T-UNI

Ing. Roman Knížek, Ph.D.

2016

Bronzová Cena inovace roku 2016

V dvacátém prvním ročníku Ceny inovace roku bodovala i nanovlákenná membrána vyvinutá na naší univerzitě. Bronzovou Cenu inovace roku 2016 (cena "Za účast v soutěži“) převzali dnes v Praze Roman Knížek z katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL, který unikátní membránu vyvinul a Lukáš Heřmanský, jednatel firmy NANOMEMBRANE, která nanomembránu vyrábí. Díky nové technologii v laminování na tkaninu vykazuje membrána skvělé vlastnosti, jako jsou větruodolnost, vysoká paropropustnost a hydrostatická odolnost.

T-UNI

prof. Dr. Ing. Zdeněk Kůs

2017

Pocta hejtmana Libereckého kraje

Pocta hejtmana Libereckého kraje je již tradičním oceněním. Hejtman LK ji uděluje vybraným osobnostem, které jsou významně spojeny svou činností s Libereckým krajem, zasadily se o šíření morálních hodnot, stály u zrodu důležitých historických událostí či svůj život i dílo zasvětily rozvoji a dobrému jménu nejen Libereckého kraje. V roce 2017 ji získal prof. Dr. Ing. Zdeněk Kůs za celoživotní přínos v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu.

T-UNI

prof. Ing. Luboš HES, DrSc., Dr.h.c.

2016

The Textile Institute Innovation Award

Cenu za inovace od Textile Institute Manchester získal Luboš Hes z fakulty textilní. Cenu si odvezl na konci dubna 2016 z konference v polské Poznani. Textilní institut uděluje svým členům i odborníkům a producentům mimo členskou základnu řadu ocenění. Letos získal cenu profesor Hes za inovace technické a za inovace v oblasti marketingu a ekonomického rozvoje textilního sektoru.

T-UNI

Ing. Jana Horáková, Ph.D.

2016

Théophile Legrand Innovation Award Textile serving Human 2016

Prestižní 1. Cenu Théophila Legranda za inovace v oblasti textilu přinášejících prospěch lidstvu získaly doktorandky fakulty textilní TUL. První cenu získala Jana Horáková z katedry netkaných textilií a do soutěže se hlásila s projektem zaměřeným na nanovlákenné cévní náhrad.

T-UNI

Ing. Zuzana Hrubošová

2016

Théophile Legrand Innovation Award Textile serving Human 2016

Druhé místo obdržela Zuzana Hrubošová. Studentka katedry materiálového inženýrství představila rovněž část své dizertační práce, ve které se věnuje aplikaci Braillova písma pomocí 3D tisku na textilii oděvu. Lidé se zrakovým postižením díky tomuto nápadu mohou získat potřebné informace o oděvu.

T-UNI

prof. Ing. Luboš Hes, DrSc., Dr.h.c.

2015

Cena Ministerstva průmyslu a obchodu (Česká hlava)

Na letošním ročníku soutěže Česká hlava získal Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu, profesor Luboš Hes z Katedry hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Cenu, která se uděluje za významnou technickou či výrobní inovaci, získal profesor Hes a jeho soukromá firma SENSORA za nedestrukční přístroje ALAMBETA a PERMETEST pro měření tepelného komfortu oděvů.

T-UNI

Ing. Roman Knížek, Ph.D.

2015

Zlatý Idet v kategorii Vojenská a bezpečnostní logistika a služby

V soutěži o nejlepší exponáty na veletrhu IDET bodovala nanovlákenná membrána vyvinutá na naší univerzitě. Odborná hodnotitelská komise pod vedením plukovníka profesora Martina Macka, prorektora Univerzity obrany Brno, udělila začátkem května nepromokavému oděvu s touto membránou prestižní cenu Zlatý Idet v kategorii Vojenská a bezpečnostní logistika a služby. Nanovlákenná membrána díky své unikátní nanovlákenné struktuře s průměrem vláken do 150nm má o 20 milionů pórů na 1 cm² více než mikroporézní membrány. Díky tomu vykazuje bezkonkurenční vlastnosti: především extrémně vysokou paropropustnost, neboli schopnost odvádět tělesnou vlhkost od pokožky člověka do vnějšího prostředí.

T-UNI