Přihlásit

Aktuality | Ft.Tul.cz

Přihláška ke studiu

Pozor, podání přihlášek na naše obory je v plném proudu.

  • Studujete nyní na střední škole nebo gymnáziu a uvažujete o studiu na vysoké škole?
  • Baví vás projektovat oděv od návrhu až po jeho realizaci?
  • Chcete vědět, proč se v jednom oblečení potíte více a v druhém méně?
  • Baví vás smart technologie, které můžete použít ne jenom v oděvu?
  • Zajímáte se o interiéry automobilů či o výrobky pro zdravotnictví?

Přidej se do našeho týmu, na katedře potřebujeme studenty jako jsi právě ty. Tak se přihlas do bakalářského studijního programu "Výroba oděvů a technické konfekce" a získej titul Bc. Pak můžeš pokračovat v navazujícím magisterském studijním programu ve specializaci "Oděvní technologie a materiály" a získej titul Ing. Přihláška se podává elektronicky do 31.7.2024, více zde.

Den otevřených dveří
Letní týden projektování oděvů s Technickou univerzitou v Liberci

Nevíte jak strávit závěr letních prázdnin? Zveme tímto všechny středoškoláky na „Letní týden projektování oděvů s Technickou univerzitou v Liberci“, který se uskuteční 26. 8. 2024 – 30. 8. 2024. Vyrobte si společně s pedagogy Katedry oděvnictví vlastní „ve tmě svítící“ tričko. Nic nepotřebujete, vše zajistíme. Projektový týden je pro žáky ZDARMA.
Podrobnosti o programu a registrační formulář na letní projektový týden naleznete na webových stránkách.
Těšíme se na vás.
Registrace na projektový týden je možná od 19.1.2024 - 18.8.2024

Naše fotoluminiscenční baťůžky již mají i v Jablonci nad Nisou

Projektový den plný svítících materiálů tentokrát absolvovali žáci 9. ročníku ZŠ Šumava a vyrobili si „ve tmě svítící“ baťůžky a vyzkoušeli si základy 3D modelování pro 3D tisk.

Úspěch naší studentky

Naše studentka Bc. Adéla Grešulová se dostala se svou bakalářskou práci na téma: „Hodnocení trvanlivostních vlastností autopotahů využívajících recykláty“ do semifinále soutěže Cena Laurina&Klementa. Závěrečnou práci řešila pod vedením odborníků z KOD FT TUL a společnosti ŠKODA AUTO a úspěšně ji obhájila v červnu 2023. Gratulujeme a držíme pěstičky v soutěži i v dalším studiu kde pokračuje ve studiu oboru "Oděvní technologie a materiály".

Svatomartinské svítící projektové dny

Žáci základní školy Sokolovské v Liberci si na dnešním „svatomartinském“ projektovém dni vyrobili ve tmě svítící trička, aby jim vnesla krásné světlo do temných dnů, které přináší zima. Teď už vědí, že fotoluminiscenční obrázek jim ve tmě bude svítit až 6 hodin a aplikují si ho na tričko pomocí tepelného lisu. Žáci byli při svých designových návrzích opravdu kreativní a šikovní. Podívejte se sami, jak jsme si tento parádní den užili.

KOD organizovala exkurzi do firmy Adient Česká Lípa

Pondělí 6. listopadu byl pro skupinu studentů druhého ročníku našeho studijního programu „Výroba oděvů a technické konfekce“ docela příjemným dnem, protože se byli podívat do výrobního podniku Adient Czech Republic s.r.o v České Lípě. Akce se vydařila nad očekávání. Studenti pod vedením odborníků z firmy absolvovali prohlídku všemi odděleními výroby. Viděli celý výrobní proces různých značek autopotahů od stříhárny až po šicí dílnu a seznámili se s technologii výroby textilních i kožených autopotahů.
Děkujeme vedení firmy a všem zaměstnancům, kteří si na nás udělali čas a provedli nás výrobou. Exkurze byla precizně připravená, a tak naši studenti měli opravdu možnost se podívat do všech části výroby.

Kombinovaný projektový den

Kombinovaný projektový den se opět vydařil. Žáci 8. ročníku si s námi vyrobili ve tmě "svítící " batohy a navrhli 3D model přívěsku, emotikon. Byli opravdu úžasní a jejích designové návrhy stojí za to. Vše si udělali sami. Nebáli se kladívka či nýtovacího lisu. 3D tisk fungoval, jak měl a z 3D tiskárny se vytiskly nádherné přívěsky. Oba výrobky si žáci odnesli a budou jím připomínat tvořivé projektové dny na TULce.

Poznej nové materiály a nové technologie

Dnes u nás strávili dopoledne žáci 8. ročníku ZŠ Kaplického v Liberci. V rámci projektové dne „Poznej nové materiály a nové technologie“ měli jedinečnou možnost se podívat pod pokličku výzkumu a testování nejrůznějších vlastností textilií a oděvů. Seznámit se s novými materiály a speciálními technologiemi měření jako např. využití termovizní techniky, tlakové podložky. Exkurze obohatila znalosti žáků i v oblasti spojování textilií. Teď už žáci vědí, že textilie můžeme spojit i pomocí ultrazvuku nebo horkého klínu a nepotřebují k tomu šicí nit. Žáci byli úžasní a nebáli se všechno si vyzkoušet.

Exkurze do výrobního podniku Adient Czech Republik s.r.o.

Studenti pozor, termín exkurze potvrzen. V pondělí 6.11.2023 se podíváme do firmy Adient v České Lípě.

Žáci 9. ročníku si u nás vytvořili 3D model vhodný pro 3D tisk

V rámci projektového dne si žáci ze základní školy Švermova v Liberci vyzkoušeli práci konstruktéra a naučili se zásady, jak postupovat při konstruování v 3D programech tak, aby vždy došli k vytouženému výsledku. Podívejte se, jak pracovali, info i na facebooku Katedry oděvnictví FT TUL.

Svítící halloweenské projektové dny

Dnes se u nás rozjela příprava na HALLOWEEN. V rámci projektového dne si žáci 5. ročníku ZŠ Sokolovské v Liberci vyrobili strašidelná svítící trička. Trička se jím opravdu vydařila.
Byl to bezva den a nadšení žáků bylo znát. Všem děkujeme a těšíme se na další setkání.

Žáci 9. ročníku ZŠ Liberec, Švermova

Žáci si v rámci našeho dalšího projektového dne vyzkoušeli navrhnout 3D model struktury a realizovali tisk na 3D tiskárně. V další půlce dne si pak žáci rozsvítili trička a tašky. Tentokrát si navrhli i cool názvy, které si pak vyřezali pomocí řezacího plotru z fotoluminiscenční fólie. Byl to bezva den a nadšení žáků bylo znát. Všem děkujeme a těšíme se na další setkání.

Nový školní rok začal pro žáky 6. ročníku ze ZŠ Liberec, Švermova svítivě“

V rámci projektového dne si žáci pomocí fotoluminiscenčních materiálů vyrobili svítící trička. Tentokrát byli žáci při svém designovém návrhu trička pravdu kreativní a frčely fotoluminiscenční obrázky, které ve tmě vyzařují azurově modré světlo.
Jak sdělili žáci „…moc se nám to líbilo“, „bylo to bezva!“, „to je hustý“, „to je mega“. Moc děkujme, byli jste úžasní.
Nabídku projektových dnů Katedry oděvnictví FT TUL pro školy naleznete na stránkách: https://www.ft.tul.cz/katedry/katedra-odevnictvi/projektove-dny

Středoškoláci strávili letní týden na Katedře oděvnictví FT TUL

V rámci prvního ročníku projektového týdne pod názvem „Letní týden projektování oděvů“ si deset středoškoláků pod vedením pedagogů vyrobila svítící trička. Postupovali od konstrukce na vlastní tělesné rozměry, technickou dokumentaci, vytvoření výšivky a návrhu fotoluminiscenčního obrázku až po jeho ušití. Pod rukama jim pak v šicí dílně vznikla originální svítící trička, která jím zůstanou jako vzpomínka na tento úžasný týden. Všichni účastníci byli skvělí, pracovití a především nadšení pro tento obor. Těšíme se, až se uvidíme v příštích letech na Fakultě textilní a i v bakalářském studijním programu "Výroba oděvů a technické konfekce". Více o projektovém týdnu na stránkách časopisu TUNI a facebooku KOD FT TUL.


Jsi-li středoškolák a chceš si vyrobit svítící tričko, tak se přihlas do dalšího ročníku projektového týdne "Letní týden projektování oděvů". Více na webových stránkách katedry oděvnictví.

  
Svítící projektový den pro žáky základní školy

Další projektový den na téma „Jak může moje tričko svítit ve tmě“ pro žáky ZŠ nám. Míru v Liberci dopadl na jedničku. Žáci se dozvěděli, jak fungují fotoluminiscenční materiály a pomocí obrázků si rozsvítili své tričko nebo tašku. Tento „svítící“ projektový den se opravdu vydařil. Děkujeme všem, byli jste skvělí.

     
     
Středoškoláci na univerzitě

V rámci projektových dnů na katedru oděvnictví zavítali tentokrát studenti z Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní z Prahy. V rámci připraveného projektového dne se seznámili s projektováním oděvů s vysokou viditelností a novými fotoluminiscenčními materiály. Na dílně si navrhli „ve tmě svítící“ batohy, které si pod vedením pedagogů sami ušili. Nově si vyzkoušeli i proces nýtování. Všem se opravdu svítící batohy vydařili, každý je originál. Děkujeme a těšíme se na další setkání.

     
     
Letní týden projektování oděvů s Technickou univerzitou v Liberci

Nevíte jak strávit závěr letních prázdnin? Zveme tímto všechny středoškoláky na „Letní týden projektování oděvů s Technickou univerzitou v Liberci“, který se uskuteční 28. 8. 2023 – 1. 9. 2023. Vyrobte si společně s pedagogy Katedry oděvnictví vlastní „ve tmě svítící“ tričko. Nic nepotřebujete, vše zajistíme. Projektový týden je pro žáky ZDARMA.
Podrobnosti o programu a registrační formulář na letní projektový týden naleznete na webových stránkách.
Těšíme se na vás.
Registrace na projektový týden byla ukončena z důvodů naplnění kapacity.

Projektový den na téma: Jak může moje tričko svítit ve tmě
 ZŠ Kaplického dorazila na Projektový den, který organizovala Katedra oděvnictví. Tématem našeho setkání bylo, jak můžeme rozsvítit své tričko. V rámci ukázky našich laboratoří žáci viděli zajímavé přístroje, které můžeme použít pro testování užitných vlastností textilií. Dozvěděli se, jak fungují fotoluminiscenční „ve tmě svítící“ materiály a textilie. Vyzkoušeli si práci malého vědce při analýze oděvního materiálu. Každý si rozsvítil své tričko, které si odnesl domů. Doufáme, že se všem tento den líbil a ještě dlouho budou naše obrázky svítit všem žákům na cestu.
     
     
Projektové dny pro studenty

Projektové dny na Katedře oděvnictví FT TUL jsou ideální příležitostí pro zvídavé žáky základních i pro studenty středních škol, jak proniknout do světa oděvních materiálů, oděvů, jejích designového projektování a testování. Na Katedru oděvnictví dne 2.5.2023 zavítali žáci 9. ročníku základní školy Sokolovské v Liberci. Účastnili se projektového dne na téma: Fotoluminiscenční materiály jako další prvek zvyšující viditelnost osob za tmy. V rámci připraveného programu se dozvěděli, co jsou to fotoluminiscenční materiály a také si navrhli svůj design svítícího batohu. Vyzkoušeli si tak technologie spojování jako např. šití, lepení, nýtování. Podívejte se na jejich designové návrhy svíticích batohů.

Projektové dny pro studenty SŠ a ZŠ Projektové dny pro studenty SŠ a ZŠ Projektové dny pro studenty SŠ a ZŠ
Projektové dny pro studenty SŠ a ZŠ Projektové dny pro studenty SŠ a ZŠProjektové dny pro studenty SŠ a ZŠ Projektové dny pro studenty SŠ a ZŠ
Exkurze do oděvních firem

Nejenom outdoorové oděvy se vyrábí v České republice. Tentokrát se naši studenti podívali do firmy Bernhardt Fashion CZ s.r.o. a firmy Koutný v Prostějově, které se specializují na výrobu pánských obleků. Studentům se tak krásně propojily jejich teoretické vědomosti s praxí. Děkujeme za krásnou exkurzi a příjemné setkání a nahlédnutí do oděvní výroby.

Exkurze Bernhardt Exkurze Bernhardt Exkurze Koutný Prostějov
Exkurze Koutný Prostějov Exkurze Koutný Prostějov Exkurze Koutný Prostějov
STUDENTSKÁ SOUTĚŽ SVOČ
PŘEDNÁŠKA ODBORNÍKŮ Z FIRMY 4CAMPING
Společný vědecký výzkum na univerzitě Shinshu v Japonsku

 Katedra oděvnictví dlouhodobě spolupracuje s univerzitou Shinshu v Japonsku. Naši doktorandi tak mají možnost prohlubovat jak své vědomosti, tak i kulturní znalosti a poznat krásu dalších zemí. Na podzim roku 2022 byl realizován společný výzkum se zaměřením na nositelnou elektroniku a vývoj smart oděvů pro monitorování životních funkcí člověka.

Fotoluminiscenční „ve tmě svítící“ pleteniny a oděvy s fyziologickým komfortem pro vyšší bezpečnost na silnicích

 Společně s VÚB a.s. Ústí nad Orlicí jsme v rámci projektu VIDTEX vyvinuli funkční fotoluminiscenční „ve tmě svítící“ pleteninu s fyziologickým komfortem a navrhli oděvy s fotoluminiscenčními vlastnostmi, které byly představeny dne 2.11.2022 na tiskové konferenci pod názvem „Smart textilie a oděvy vysokých užitných vlastností pro zvýšení bezpečnosti v dopravě, zejména z hlediska viditelnosti“. Fotoluminiscenční materiály byly použity v oděvech s vysokou viditelností, v oděvech pro profesionálního řidiče i v oděvech pro nechráněného účastníka silničního provozu (chodce, cyklistu, atd.) a při návrhu dětského oděvu či dalších doplňků. Podívejte se, co o nás napsali.

VIDTEX 2022 - 01 VIDTEX 2022 - 02 VIDTEX 2022 - 03 VIDTEX 2022 - 04
VIDTEX 2022 - 05 VIDTEX 2022 - 06 VIDTEX 2022 - 07
VIDTEX 2022 - 08 VIDTEX 2022 - 09 VIDTEX 2022 - 10 VIDTEX 2022 - 11
VIDTEX 2022 - 12 VIDTEX 2022 - 13 VIDTEX 2022 - 14
Návštěva výrobního podniku Adient Czech Republic k.s. v české Lípě
Po covidové pauze mohli naši studenti v rámci předmětů „Automotive a technická konfekce“ a „Spojovací proces“ dne 5.12.2022 navštívit výrobní podnik Adient Czech Republic k.s. v České Lípě, který se specializuje na výrobu autopotahů. Procesní inženýr Ing. Filip Jelínek a jeho kolegyně nám ukázali a popsali výrobu autopotahů pro různé automobilové značky. Děkujeme za krásnou a naučnou exkurzi a budeme se těšit zase příště.
ADIENT 05.12.2022 - 01 ADIENT 05.12.2022 - 02 ADIENT 05.12.2022 - 03 ADIENT 05.12.2022 - 04 ADIENT 05.12.2022 - 05 ADIENT 05.12.2022 - 06
INTELIGENTNÍ VESTA PRO ZÁCHRANNÉ SLOŽKY
V rámci projektu INTER-EUREKA byl na Katedře oděvnictví, ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a firmou GiTy, a.s., navržen a realizován funkční vzorek Smart Profesního Oděvu určeného pro záchranné složky. Do oděvu je implementován a integrován elektronický modulární systém pro sledování okolí pomocí kamery, sledování mikroklimatu nositele, senzor kvality ovzduší se sdruženým senzorem teploty, vlhkosti a barometrického tlaku apod. Všechny informace může okamžitě sledovat dispečink prostřednictvím bezdrátového přenosu přes síť Wi-Fi a dle situace může okamžitě reagovat na potřeby při zásahu.
EXKURZE ADIENT k.s.
Opět po roce jsme navštívili výrobní podnik Adient Czech Republic k.s. v České Lípě, který se specializuje na výrobu autopotahů. Tentokrát se exkurze dne 20. 3. 2019 zúčastnili studenti 2. ročníku bakalářské studia a 1. ročníku navazujícího studia navštěvující předměty SAZ a POS. Po přivítání s technickým ředitelem Ing. Petrem Koutským a jeho kolegyní Kateřinou jsme navštívili stříhárnu a šicí dílnu. Seznámili jsme se speciálními technologiemi, které se používají při výrobě kožených i textilních autopotahů. Děkujeme za krásnou a naučnou exkurzi, která byla precizně naplánována. Exkurze se všem moc líbila, jak bylo znát z otázek i zvídavých dotazů samotných studentů. Děkujeme a budeme se těšit zase za rok.

Ing. Katarína Zelová Ph.D.
     
POČÍTAČOVÁ UČEBNA
Počítačová učebna je pro studenty volně přístupná v Po - Pá do 15:30 v době mimo výuku.
Po této hodině je přístup možný pouze po dohodě s vyučujícím.

EXKURZE ADIENT k.s.
Ve středu 23. 5. 2018 navštívili studenti a pedagogové katedry oděvnictví výrobní podnik Adient k.s. v České Lípě, který se specializuje na výrobu autopotahů. Technický ředitel Ing. Petr Koutský nás seznámil s historií, novými technologiemi a sortimentem podniku. Dále exkurze pokračovala ukázkou samotné výroby autopotahů různých světových značek. Studenti si prohlédli stříhárnu a šicí dílnu. Závěrem bychom vyzdvihli, že firma Adient měla celou akci perfektně připravenou a chtěli bychom tímto poděkovat vedení firmy i zaměstnancům, kteří se nám v podniku věnovali, za jejich čas a vlídné přijetí. Všem studentům i pedagogům se exkurze velmi líbila a určitě i přispěje k jejich odbornému profesnímu růstu.
 
VIDITELNĚ S TUL
Prezentace oděvů a oděvních doplňků zvyšujících bezpečnost silničního provozu měla úspěch.
 
 
STUDENTKY ÚSPĚŠNĚ ABSOLVOVALY ODĚVÁŘSKÉ PRAKTIKUM
Na KOD šijeme s radostí!
Pět studentek Fakulty textilní TUL se v únoru zúčastnilo prvního ročníku „Oděvářského praktika“ pořádaného katedrou oděvnictví. Pod vedením pedagogů Ing. Blaženy Musilové, Ph.D, Ing. Kataríny Zelové, Ph.D a Hanky Rulcové si studentky zhotovily vlastní střih na tričko. Tričko si vyrobily na speciálních šicích strojích, které má KOD na šicí dílně. Své povedené výrobky si ozdobily barevnou výšivkou s logem TUL. Některé z nich si v průběhu kurzu stihly zhotoviti další výrobek. Další kurz oděvářského praktika ve školním roce 2016/2017 je naplánován na konec letního semestru.
 
 
ÚSPĚŠNÉ ABSOLVENTKY KOD