Přihlásit

Aktuality | Ft.Tul.cz

Projektové dny pro studenty

Projektové dny na Katedře oděvnictví FT TUL jsou ideální příležitostí pro zvídavé žáky základních i pro studenty středních škol, jak proniknout do světa oděvních materiálů, oděvů, jejích designového projektování a testování. Na Katedru oděvnictví dne 2.5.2023 zavítali žáci 9. ročníku základní školy Sokolovské v Liberci. Účastnili se projektového dne na téma: Fotoluminiscenční materiály jako další prvek zvyšující viditelnost osob za tmy. V rámci připraveného programu se dozvěděli, co jsou to fotoluminiscenční materiály a také si navrhli svůj design svítícího batohu. Vyzkoušeli si tak technologie spojování jako např. šití, lepení, nýtování. Podívejte se na jejich designové návrhy svíticích batohů.

Projektové dny pro studenty SŠ a ZŠ Projektové dny pro studenty  SŠ a ZŠ Projektové dny pro studenty  SŠ a ZŠ
Projektové dny pro studenty  SŠ a ZŠ Projektové dny pro studenty  SŠ a ZŠProjektové dny pro studenty SŠ a ZŠ Projektové dny pro studenty  SŠ a ZŠ
Exkurze do oděvních firem

Nejenom outdoorové oděvy se vyrábí v České republice. Tentokrát se naši studenti podívali do firmy Bernhardt Fashion CZ s.r.o. a firmy Koutný v Prostějově, které se specializují na výrobu pánských obleků. Studentům se tak krásně propojily jejich teoretické vědomosti s praxí. Děkujeme za krásnou exkurzi a příjemné setkání a nahlédnutí do oděvní výroby.

Exkurze Bernhardt Exkurze Bernhardt Exkurze Koutný Prostějov
Exkurze Koutný Prostějov Exkurze Koutný Prostějov Exkurze Koutný Prostějov
STUDENTSKÁ SOUTĚŽ SVOČ
PŘEDNÁŠKA ODBORNÍKŮ Z FIRMY 4CAMPING
Společný vědecký výzkum na univerzitě Shinshu v Japonsku

 Katedra oděvnictví dlouhodobě spolupracuje s univerzitou Shinshu v Japonsku. Naši doktorandi tak mají možnost prohlubovat jak své vědomosti, tak i kulturní znalosti a poznat krásu dalších zemí. Na podzim roku 2022 byl realizován společný výzkum se zaměřením na nositelnou elektroniku a vývoj smart oděvů pro monitorování životních funkcí člověka.

Fotoluminiscenční „ve tmě svítící“ pleteniny a oděvy s fyziologickým komfortem pro vyšší bezpečnost na silnicích

 Společně s VÚB a.s. Ústí nad Orlicí jsme v rámci projektu VIDTEX vyvinuli funkční fotoluminiscenční „ve tmě svítící“ pleteninu s fyziologickým komfortem a navrhli oděvy s fotoluminiscenčními vlastnostmi, které byly představeny dne 2.11.2022 na tiskové konferenci pod názvem „Smart textilie a oděvy vysokých užitných vlastností pro zvýšení bezpečnosti v dopravě, zejména z hlediska viditelnosti“. Fotoluminiscenční materiály byly použity v oděvech s vysokou viditelností, v oděvech pro profesionálního řidiče i v oděvech pro nechráněného účastníka silničního provozu (chodce, cyklistu, atd.) a při návrhu dětského oděvu či dalších doplňků. Podívejte se, co o nás napsali.

VIDTEX 2022 - 01 VIDTEX 2022 - 02 VIDTEX 2022 - 03 VIDTEX 2022 - 04
VIDTEX 2022 - 05 VIDTEX 2022 - 06 VIDTEX 2022 - 07
VIDTEX 2022 - 08 VIDTEX 2022 - 09 VIDTEX 2022 - 10 VIDTEX 2022 - 11
VIDTEX 2022 - 12 VIDTEX 2022 - 13 VIDTEX 2022 - 14
Návštěva výrobního podniku Adient Czech Republic k.s. v české Lípě
Po covidové pauze mohli naši studenti v rámci předmětů „Automotive a technická konfekce“ a „Spojovací proces“ dne 5.12.2022 navštívit výrobní podnik Adient Czech Republic k.s. v České Lípě, který se specializuje na výrobu autopotahů. Procesní inženýr Ing. Filip Jelínek a jeho kolegyně nám ukázali a popsali výrobu autopotahů pro různé automobilové značky. Děkujeme za krásnou a naučnou exkurzi a budeme se těšit zase příště.
ADIENT 05.12.2022 - 01 ADIENT 05.12.2022 - 02 ADIENT 05.12.2022 - 03 ADIENT 05.12.2022 - 04 ADIENT 05.12.2022 - 05 ADIENT 05.12.2022 - 06
INTELIGENTNÍ VESTA PRO ZÁCHRANNÉ SLOŽKY
V rámci projektu INTER-EUREKA byl na Katedře oděvnictví, ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a firmou GiTy, a.s., navržen a realizován funkční vzorek Smart Profesního Oděvu určeného pro záchranné složky. Do oděvu je implementován a integrován elektronický modulární systém pro sledování okolí pomocí kamery, sledování mikroklimatu nositele, senzor kvality ovzduší se sdruženým senzorem teploty, vlhkosti a barometrického tlaku apod. Všechny informace může okamžitě sledovat dispečink prostřednictvím bezdrátového přenosu přes síť Wi-Fi a dle situace může okamžitě reagovat na potřeby při zásahu.
EXKURZE ADIENT k.s.
Opět po roce jsme navštívili výrobní podnik Adient Czech Republic k.s. v České Lípě, který se specializuje na výrobu autopotahů. Tentokrát se exkurze dne 20. 3. 2019 zúčastnili studenti 2. ročníku bakalářské studia a 1. ročníku navazujícího studia navštěvující předměty SAZ a POS. Po přivítání s technickým ředitelem Ing. Petrem Koutským a jeho kolegyní Kateřinou jsme navštívili stříhárnu a šicí dílnu. Seznámili jsme se speciálními technologiemi, které se používají při výrobě kožených i textilních autopotahů. Děkujeme za krásnou a naučnou exkurzi, která byla precizně naplánována. Exkurze se všem moc líbila, jak bylo znát z otázek i zvídavých dotazů samotných studentů. Děkujeme a budeme se těšit zase za rok.

Ing. Katarína Zelová Ph.D.
     
POČÍTAČOVÁ UČEBNA
Počítačová učebna je pro studenty volně přístupná v Po - Pá do 15:30 v době mimo výuku.
Po této hodině je přístup možný pouze po dohodě s vyučujícím.

EXKURZE ADIENT k.s.
Ve středu 23. 5. 2018 navštívili studenti a pedagogové katedry oděvnictví výrobní podnik Adient k.s. v České Lípě, který se specializuje na výrobu autopotahů. Technický ředitel Ing. Petr Koutský nás seznámil s historií, novými technologiemi a sortimentem podniku. Dále exkurze pokračovala ukázkou samotné výroby autopotahů různých světových značek. Studenti si prohlédli stříhárnu a šicí dílnu. Závěrem bychom vyzdvihli, že firma Adient měla celou akci perfektně připravenou a chtěli bychom tímto poděkovat vedení firmy i zaměstnancům, kteří se nám v podniku věnovali, za jejich čas a vlídné přijetí. Všem studentům i pedagogům se exkurze velmi líbila a určitě i přispěje k jejich odbornému profesnímu růstu.
 
VIDITELNĚ S TUL
Prezentace oděvů a oděvních doplňků zvyšujících bezpečnost silničního provozu měla úspěch.
 
 
STUDENTKY ÚSPĚŠNĚ ABSOLVOVALY ODĚVÁŘSKÉ PRAKTIKUM
Na KOD šijeme s radostí!
Pět studentek Fakulty textilní TUL se v únoru zúčastnilo prvního ročníku „Oděvářského praktika“ pořádaného katedrou oděvnictví. Pod vedením pedagogů Ing. Blaženy Musilové, Ph.D, Ing. Kataríny Zelové, Ph.D a Hanky Rulcové si studentky zhotovily vlastní střih na tričko. Tričko si vyrobily na speciálních šicích strojích, které má KOD na šicí dílně. Své povedené výrobky si ozdobily barevnou výšivkou s logem TUL. Některé z nich si v průběhu kurzu stihly zhotoviti další výrobek. Další kurz oděvářského praktika ve školním roce 2016/2017 je naplánován na konec letního semestru.
 
 
ÚSPĚŠNÉ ABSOLVENTKY KOD